‹ Prev
Next ›
Duracell Plus AA Battery Alkaline 150% Extra Life Power Boost (Pack of 4) 5009370+
961 Stock Available
- Size: AA
- Pack of 4
- Results may vary by device or usage pattern
- Unused batteries last up to 10 years in ambient storage
- 0% plastic battery packaging is recyclable
- Longevity performance compared to Minimum Average Duration of the latest IEC AA high drain application test
- Leakage protection, superior nylon top closure
- Perfect for powering everyday devices
- Up to 150% Extra Life with Power Boost Actives
Product Details
General Information
| Battery type | Single-use battery |
| Battery size(s) | AA |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 4 pc(s) |
| Product colour | Black, Gold |
| Height | 50 mm |
| Diameter | 1.4 cm |
| Weight | 96 g |
Product Information
| Brand | 2-Power |
| Type | Alkaline Batteries |
Description
Economical, general purpose 1.5V AA alkaline battery with a high energy output that is reliable, with a long shelf life, and good low temperature performance. Duracell Plus now has longer life compared to previous Duracell Plus batteries and is ideal for everyday use.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: SV42813191 Stock Available
-
Product Code: HT0018573 Stock Available
-
Product Code: BLK70565117 Stock Available
-
Product Code: KF7146040 Stock Available
-
Product Code: KF01133750 Stock Available
-
Product Code: KF26056Call For Availabilty
-
Product Code: KF26055Call For Availabilty
-
Product Code: BC5664477 Stock Available
-
Product Code: GL522111822 Stock Available
-
Product Code: DU17664304 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: SV42813191 Stock Available
-
Product Code: HT0018573 Stock Available
-
Product Code: BLK70565117 Stock Available
-
Product Code: KF7146040 Stock Available
-
Product Code: KF01133750 Stock Available
-
Product Code: KF26056Call For Availabilty
-
Product Code: KF26055Call For Availabilty
-
Product Code: BC5664477 Stock Available
-
Product Code: GL522111822 Stock Available
-
Product Code: DU17664304 Stock Available