‹ Prev
Next ›
Duracell Plus AA Battery Alkaline 150% Extra Life Power Boost (Pack of 8) 5015223+
572 Stock Available
- Up to 150% Extra Life with Power Boost Actives
- Perfect for powering everyday devices
- Leakage protection, superior nylon top closure
- Longevity performance compared to Minimum Average Duration of the latest IEC AA high drain application test
- 0% plastic battery packaging is recyclable
- Unused batteries last up to 10 years in ambient storage
- Results may vary by device or usage pattern
- Pack of 8
- Size: AA
Product Details
General Information
| Battery type | Single-use battery |
| Battery size(s) | AA |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 8 pc(s) |
| Product colour | Black, Gold |
| Height | 50 mm |
| Diameter | 1.4 cm |
| Package weight | 192 g |
Product Information
| Brand | 2-Power |
| Type | Alkaline Batteries |
Description
Economical, general purpose 1.5V AA alkaline battery with a high energy output that is reliable, with a long shelf life, and good low temperature performance. Duracell Plus now has longer life compared to previous Duracell Plus batteries and is ideal for everyday use.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews