‹ Prev
Next ›
Dymo LabelWriter DHL Self-Adhesive Shipping Labels 102x210mm White (Pack of 6) 2177565
23 Stock Available
- Authentic DYMO labels provide clear, legible text for accurate delivery of packages or for visitor management
- Direct thermal-printing eliminates messy and expensive ink or toner
- Easy-to-peel labels are easy to use for fast, precise labelling
- Packed in rolls so you can quickly print one LW label or hundreds with no waste
- Compatible only with DYMO LabelWriter 5XL and 4XL label makers; Made in Belgium
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Product colour | White |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Type | Die-cut label |
| Print technology | Direct thermal |
| Purpose | Universal |
| Shape | Rectangle |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA) |
| Label width | 10.2 cm |
| Label height | 21 cm |
| Weight | 6 kg |
| Labels per pack | 840 pc(s) |
| Rolls per pack | 6 |
| Labels per roll | 140 pc(s) |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Label Tape |
Description
Authentic DYMO LabelWriter Labels are an efficient and cost-effective solution to all of your mailing, shipping and organisational needs. Using direct thermal printing technology that prints without ink or toner, you enjoy more labelling and less ink mess. LW labels come in rolls packed with pre-sized labels, making it easy to print one label or hundreds without the hassle of sheets, waste or label jams. LabelWriter labels are designed for DYMO 450 Series, 4XL and LabelWriter Wireless label makers.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews