‹ Prev
Next ›
Dymo LetraTag 100H Handheld LabelMaker Black 2174576
449 Stock Available
- PORTABLE LABEL MAKER: Compact and lightweight for portability, making it easy to label just about anything, anywhere
- PRINTS CUSTOM LABELS: Choose from 5 font sizes, 7 print styles and 8 box styles
- PREVIEW TEXT EFFECTS: See font effects on screen before you print with a graphical display
- SAVE POWER: Auto-off functionality when not in use
- USE WITH AUTHENTIC DYMO LABELS: For best performance, use 1/2" LetraTag LT Labels in a variety of materials and colors
Product Details
General Information
| Print technology | Direct thermal |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Print speed | 12 mm/sec |
| Text style | Bold, Underline |
| Product colour | Blue |
| Display | LCD |
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 4 |
| Auto power off | Yes |
| Width | 66 mm |
| Depth | 78.7 mm |
| Height | 210.8 mm |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Label Machine & Accessories |
Description
Small, sleek and super portable, the handheld DYMO LetraTag 100H is the ideal label maker for your home. It prints on a variety of colored labels, plus adds popular features like multiple font styles, underlining, bolding, text sizing and more. Its graphical display lets you see font effects on screen, so you know exactly what you’re printing each and every time. Take the guesswork out of label making with the LetraTag 100H.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews