‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus I Lever Task Operator Chair With Height Adjustable And Folding Arms Bespoke Colour Seat Stevia Blue
124 Stock Available
Non-Returnable
- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Single lever mechanism for gas lift control
- Backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
- Optional Hi Rise Draughtsman kit
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Backrest |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 440mm |
| Back Height | 550-570mm |
| Back Colour | Black |
| Chair Colour | Stevia Blue |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 600x600x1010mm |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Height | 460-580mm |
| Seat Width | 480mm |
| Seat Colour | Stevia Blue |
| Seat Depth | 450mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
| With Arms | Height Adjustable and Folding Arms |
| Weight | 10.2kg |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 1 is a simple and effective operator chair that provides a comfortable seating experience. Seat and backrest heights can be adjusted in addition to seat depth adjustment - perfect to suit all different sizes. Available in a range of four different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews