‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus II Lever Task Operator Chair With Height Adjustable And Folding Arms Bespoke Colour Back And Seat Ginseng Chilli
124 Stock Available
Non-Returnable
- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Twin lever mechanism for gas lift and backrest tilt control
- Backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrest
- Optional Hi Rise Draughtsman kit
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Fabric |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Backrest |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 440mm |
| Back Colour | Ginseng Chilli |
| Back Height | 530-560mm |
| Chair Colour | Ginseng Chilli |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 600x600x970mm |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Seat Height | 430-550mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Depth | 410mm |
| Seat Colour | Ginseng Chilli |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| With Arms | Height Adjustable and Folding Arms |
| Weight | 10.2kg |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 2 is an everyday operator chair suited to all environments - from call centres to the home office. The backrest can be reclined and locked in any position or be used for permanent contact and support. Perfect for the all day operator requirement.Available in a range of five different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews