‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus III Lever Task Operator Chair Mesh Back With Height Adjustable Arms Black Bonded Leather
2 Stock Available
- Breathable, height adjustable mesh backrest
- Triple lever mechanism for seat height, seat and backrest tilt adjustment
- ANSI/BIFMAX 5.1-2017 Strength and Endurance tested
- PCB: Permanent contact backrest feature
- Optional armrest choices
Select Product Options
Colour: Black Leather
Arms: With Height Adjustable Arms
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Mesh/Bonded Leather |
| Back Height | 530-560mm |
| Back Width | 430mm |
| Back Type | Medium |
| Back/Seat Action | Independent Seat and Back Movement |
| Chair Colour | Black |
| Dimensions | 600x600x970mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 10.7kg |
| With Arms | Height Adjustable |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Depth | 410mm |
| Seat Height | 430-550mm |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 3 is a fully comprehensive operator chair that provides functionality and comfort. The well equipped mechanism provides independent seat and backrest angle adjustment that can be locked in any position. Perfect for the all day operator requirement.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews