‹ Prev
Next ›
Epson WorkForce Pro WF-C4310DW A4 Wireless Colour Inkjet Printer C11CK18401CA
Call For Availabilty
- Automatic duplex printing
- Up to 21 ppm mono and 11 ppm colour print speeds
- Colour inkjet printer
- Epson Connect, Apple Airprint
- Hi-Speed USB, Ethernet and Wi-Fi
- One paper tray
- Compatible with Mac OS X 10.6.8 onwards and Windows XP onwards
- Automatic document feed
Product Details
General Information
| Colour | Yes |
| Maximum duty cycle | 33000 pages per month |
| Number of print cartridges | 4 |
| Duplex printing | Yes |
| Page description languages | ESC/P-R |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Maximum resolution | 4800 x 2400 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 21 ppm |
| Print speed (colour, draft quality, A4/US Letter) | 11 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 6.3 s |
| Time to first page (colour, normal) | 9.3 s |
| Total number of input trays | 1 |
| Total output capacity | 250 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4 |
| Non-ISO print media sizes | Letter |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA3-PSK |
| Supported network protocols | TCP/IPv4, TCP/IPv6, HTTP, HTTPS |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Epson Connect, Epson Email Print, Epson IPrint |
| Sound pressure level (printing) | 53 dB |
| Market positioning | Home & office |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Colour display | Yes |
| Power consumption (printing) | 23 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Power consumption (ready) | 4.8 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.14 kWh/week |
| AC input voltage | 100 - 120 V |
| Width | 425 mm |
| Depth | 493 mm |
| Height | 164 mm |
Product Information
| Brand | Misc |
Description
Reduce your business printing costs with this A4 inkjet. It offers high-quality, low-cost-printing and flexible wireless solutions.\n- 50 page A4 duplex\n- Up to 21ppm speeds¹\n- Low Power Consumption\nStride through tasks with print speeds of up to 21ppm¹ and cost-effective inks. Perfect for the business environment while cutting business' environmental impact and improving CSR reputation.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews