‹ Prev
Next ›
Epson WorkForce WF-2910DWF A4 4-in-1 Wireless Colour Inkjet Printer C11CK64401
2 Stock Available
- Wireless enabled colour print copy scan & fax A4 multifunction
- up to 33ppm (mono) and 18ppm (colour)
- 5
- 760 x 1
- 440 DPI Printing Resolution
- 100 sheet tray
- print from smartphone or tablet
- 3.7cm colour LCD screen
- duplex printing
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 33 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 18 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) black | 10 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 5 ppm |
| Borderless printing | Yes |
| Copying | Colour copying |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Scanner type | ADF scanner |
| Maximum scan area | 216 x 297 mm |
| Scan technology | CIS |
| Faxing | Colour faxing |
| Fax memory | 100 pages |
| Speed dialling | Yes |
| Error Correction Mode (ECM) | Yes |
| Maximum duty cycle | 3000 pages per month |
| Duplex functions | |
| Number of print cartridges | 4 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 100 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Envelopes, Photo paper, Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Non-ISO print media sizes | Letter |
| Envelopes sizes | 10, DL |
| Photo paper sizes | 10x15,13x18 cm |
| Paper tray media weight | 64 - 300 g/m² |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Multifunctional Devices |
Description
Compact multifunction inkjet printer designed for homes and small offices, with Wi-Fi and mobile printing1.\nThis multifunction inkjet printer with Wi-Fi is stylish, compact and easy-to-use in your home office. Reduce waste and costs with A4 double-sided printing and affordable individual inks. Printing with devices on the go is easy, with Wi-Fi, Wi-Fi Direct, Epson Connect1, the Epson Smart Panel app1 and Apple AirPrint2.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews