‹ Prev
Next ›
Epson WorkForce WF-2950DWF A4 4-in-1 Wireless Colour Inkjet Printer C11CK62401
16 Stock Available
- Wireless & Network colour print copy scan & fax A4 multifunction
- up to 33ppm (mono) and 18ppm (colour)
- 5
- 760 x 1
- 440 DPI Printing Resolution
- 100 sheet tray & 30 sheet ADF
- print from smartphone or tablet
- 6.1cm colour LCD screen
- duplex printing
Product Details
General Information
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 33 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 18 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) black | 10 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 5 ppm |
| Borderless printing | Yes |
| Copying | Colour copying |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Scanner type | ADF scanner |
| Scan technology | CIS |
| Faxing | Colour faxing |
| Fax transmission speed | 3 sec/page |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Fax memory | 100 pages |
| Speed dialling | Yes |
| Maximum duty cycle | 3000 pages per month |
| Duplex functions | |
| Number of print cartridges | 4 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 100 sheets |
| Auto document feeder (ADF) | No |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 30 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Envelopes, Photo paper, Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Envelopes sizes | 10, C6, DL |
| Photo paper sizes | 10x15,13x18 cm |
| Paper tray media weight | 64 - 300 g/m² |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | InkJet |
Description
Compact multifunction inkjet printer designed for home and small offices with ADF, large LCD screen, Wi-Fi and mobile printing.\nThis stylish, compact and easy-to-use multifunction inkjet printer can reduce waste and costs with A4 double-sided printing and affordable individual inks. Speed through multi-page copying, scanning and faxing with the Automatic Document Feeder (ADF), scan-to-cloud technology and the large 6.1cm LCD screen. Printing on the go is easy with Wi-Fi, Wi-Fi Direct, Epson Connect1 and Apple AirPrint2.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews