‹ Prev
Next ›
Ergo Twist Mesh Back Ergonomic Task Operator Office Chair With Height Adjustable Arms Bespoke Colour Seat Bergamot Cherry
85 Stock Available
Non-Returnable
- Designer mesh or fabric finish
- Independent Backrest Adjustment
- Adjustable lumbar support
- Seat slide included
- Height adjustable arms
- Soft padded arms
- Optional adjustable headrest
- Robust frame and 5 star base
Select Product Options
Colour: Mesh & Bespoke Bergamot Cherry Fabric
Headrest: None
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Mesh/Fabric |
| Chair Colour | Bergamot Cherry |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 580mm |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back/Seat Action | Synchro Mechanism |
| Back Width | 475mm |
| Back Type | High |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 660x630x990mm |
| Recommended Weight Limit | 135kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Headrest Type | None |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Weight | 16.9kg |
| Warranty | 5 Year Mechanical/2 Year Fabric Warranty |
| Seat Depth | 450-480mm |
| Seat Colour | Bergamot Cherry |
| Seat Height | 410-510mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 490mm |
| Style | Ergonomic Chairs |
Product Information
| Brand | Ergo |
| Type | Office Chairs |
Description
Posture excellence is achieved by the Ergo Twist and its ground-breaking adaptive backrest pivot system. The Ergo Twist sets new standards in design and posture support.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews