‹ Prev
Next ›
Ergo Twist Mesh Back Ergonomic Task Operator Office Chair With Height Adjustable Arms Bespoke Colour Seat Ginseng Chilli
85 Stock Available
Non-Returnable
- Designer mesh or fabric finish
- Independent Backrest Adjustment
- Adjustable lumbar support
- Seat slide included
- Height adjustable arms
- Soft padded arms
- Optional adjustable headrest
- Robust frame and 5 star base
Select Product Options
Colour: Mesh & Bespoke Ginseng Chilli Fabric
Headrest: None
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Mesh/Fabric |
| Country of Origin | China |
| Back Width | 475mm |
| Back Type | High |
| Back/Seat Action | Synchro Mechanism |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Height | 580mm |
| Back Colour | Black |
| Chair Colour | Ginseng Chilli |
| Dimensions | 660x630x990mm |
| Recommended Weight Limit | 135kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Headrest Type | None |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Ergonomic Chairs |
| Seat Height | 410-510mm |
| Seat Width | 490mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Colour | Ginseng Chilli |
| Seat Depth | 450-480mm |
| Warranty | 5 Year Mechanical/2 Year Fabric Warranty |
| Weight | 16.9kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
Product Information
| Brand | Ergo |
| Type | Office Chairs |
Description
Posture excellence is achieved by the Ergo Twist and its ground-breaking adaptive backrest pivot system. The Ergo Twist sets new standards in design and posture support.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews