- 2 D-ring mechanism with 25mm capacity
- Presentation ring binder
- Holds up to 230 sheets
- Made from durable polypropylene
- Clear pockets on front and spine for personalisation
- Size: A4
- Colour: white
- Pack of 10
<
>
Esselte 25mm 2 D-Ring Presentation Binder A4 White (Pack of 10) 49737
43 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: KF230251720 Stock Available
-
Product Code: TX892091014 Stock Available
-
Product Code: AU000363399 Stock Available
-
Product Code: KF20032118 Stock Available
-
Product Code: KF2003181 Stock Available
-
Product Code: KF20030114 Stock Available
-
Product Code: KF3455281 Stock Available
-
Product Code: BC10001127 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Ring Type | D-Ring |
| Size | A4 |
| Environment Support | 100% FSCĀ® Recycled, 90% Recyclable |
| Dimensions | 319x44x260mm |
| Number Of Rings | 2 Ring |
| Orientation | Portrait |
| Material | PVC On Board |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Spine Width | 25mm Spine |
| Weight | 350g |
Product Information
| Brand | Esselte |
| Type | Binder |
Description
This stylish Esselte presentation ring binder contains a 2 D-ring mechanism with a 25mm capacity, which can hold up to 230 sheets of A4 80gsm paper. The binder features clear pockets on the front and spine for personalised, professional reports, presentations, projects and more. Made from durable polypropylene, this pack contains 10 white presentation ring binders.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
