Impulse/Evolve Plus Bench Screen 1400 White Frame Bespoke Maringa Teal Fabric
- Impulse contract desk screen
- 1400 wide
- 400 high
- Acoustic qualities absorb ambient sound
- Provides privacy
- Develops personal zone at desk environment
- Attractive fabric weave
- Easy to fit
- Edge protection
- Uses Universal G style Clamp
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Material | Fabric |
| For Use With | Evolve Plus and Impulse Desking |
| Country of Origin | China |
| Depth | 48mm |
| Frame Colour | White |
| Manufacturer | Dynamic |
| Height | 400mm |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Style | Straight Top |
| Screen Colour | Maringa Teal |
| Size | 1400mm |
| Weight | 11kg |
| Width | 1400mm |
Product Information
| Brand | Impulse/Evolve Plus |
| Type | Desk Mounted Screen |
Description
Impulse represents the best value contract office desking and storage available today. Created by specialist designers with a focus on all office furniture needs the products provide refinement on budget. The comprehensive range is fully guaranteed and quality assured.
From the Manufacturer
Impulse represents the best value contract office desking and storage available today. Created by specialist designers with a focus on all office furniture needs the products provide refinement on budget. The comprehensive range is fully guaranteed and quality assured.
• Evolve Plus desk screen • 400 high • Acoustic qualities absorb ambient sound • Provides privacy • Develops personal zone at desk environment • Attractive fabric weave • Easy to fit • Edge protection • Uses Universal G style Clamp