- Size: foolscap
- Colour: blue
- Pack of 50
- 32mm gusset holds up to 320 sheets
- Ideal for home, office and classroom filing
- Strong 285gsm manilla document wallets
<
>
Exacompta Guildhall Document Wallet Foolscap Blue (Pack of 50) GDW1-BLU
9 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: TX892091033 Stock Available
-
Product Code: SS7082090 Stock Available
-
Product Code: KF260502682 Stock Available
-
Product Code: KF3454154 Stock Available
-
Product Code: JDF7197112 Stock Available
-
Product Code: JT704991 Stock Available
-
Product Code: GL0144527 Stock Available
-
Product Code: HT0280180 Stock Available
-
Product Code: BC0087554 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Flap Size | Half Flap |
| Dimensions | 245x355mm |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | 100% Biodegradable |
| Capacity | 32mm |
| Closure | Tuck-In Flap |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | Exacompta |
| Grammage/Thickness | 285gsm |
| Style | Standard Wallet |
| Weight | 60g |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Wallet |
Description
This handy Exacompta Guildhall document wallet is made from strong 285gsm manilla and is ideal for home, office or classroom filing. The wallet has a 32mm gusset and can hold up to 180 sheets of A4 or foolscap paper. This pack contains 50 blue wallets, ideal for colour coordinated filing.
Alternative Products
Reviews
No Reviews
