- Colour: mauve
- Size: foolscap
- Pack of 25
- Spiral fitting for up to 380 sheets of paper
- Strong manilla spiral files for securing punched papers
- Made from 100% recycled 285gsm manilla
<
>
Exacompta Guildhall Transfer File 285gsm Foolscap Mauve (Pack of 25) 346-MVEZ
18 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: WS324801798 Stock Available
-
Product Code: 28795ACCall For Availabilty
-
Product Code: 47055EXCall For Availabilty
-
Product Code: GH228839 Stock Available
-
Product Code: KF019792518 Stock Available
-
Product Code: KF240016537 Stock Available
-
Product Code: BC101142237 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Other Colours |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| File Colour | Mauve |
| Dimensions | 356x300mm |
| Capacity | 38mm |
| Country of Origin | UK |
| Grammage | 300gsm manilla |
| Manufacturer | Exacompta |
| Material | Manilla |
| Weight | 80g |
| With Pocket | No |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Folder |
Description
This environmentally friendly Exacompta Guildhall file is made from 100% recycled 285gsm manilla and features a spiral fitting for securing up to 380 sheets of A4 or foolscap paper. This pack contains 25 mauve files, ideal for colour coordinated filing.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
