- Made from 100% recycled 285gsm manilla
- Strong manilla spiral files for securing punched papers
- Spiral fitting for up to 380 sheets of paper
- Size: foolscap
- Colour: red
- Pack of 25
<
>
Exacompta Guildhall Transfer File 285gsm Foolscap Red (Pack of 25) 346-REDZ
9 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: KF010444345 Stock Available
-
Product Code: WX310033532 Stock Available
-
Product Code: RX047722 Stock Available
-
Product Code: JT22204Call For Availabilty
-
Product Code: KF01325Q738 Stock Available
-
Product Code: KF00498313 Stock Available
-
Product Code: KF01490202 Stock Available
-
Product Code: KF015301080 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Dimensions | 356x300mm |
| Country of Origin | UK |
| Capacity | 38mm |
| Grammage | 315gsm manilla |
| Manufacturer | Exacompta |
| Material | Manilla |
| Weight | 80g |
| With Pocket | No |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Folder |
Description
This environmentally friendly Exacompta Guildhall file is made from 100% recycled 285gsm manilla and features a spiral fitting for securing up to 380 sheets of A4 or foolscap paper. This pack contains 25 red files, ideal for colour coordinated filing.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
