‹ Prev
Next ›
Fellowes Breyta Ergonomic Vertical Mouse Medium Right 100143579
3 Stock Available
- AVOID WRIST STRAIN WHILST MOUSING - Designed with a 60 degree angle to encourage a more natural operating 'handshake' position to avoid tension in the hand and forearm
- 2 IN 1 CONNECTIVITY - Bluetooth® wireless technology or wired connectivity for ultimate flexibility
- SEAMLESS MOUSING EXPERIENCE - Precision laser and scroll wheel aids fast, accurate tracking and document scrolling (800 - 1600 DPI)
- RECYCLED CONTENT - Plastic housing and buttons are made from 100' post-consumer recycled content
- LONG LIFE, FAST CHARGE - Long lasting rechargeable battery with up to 4 months of average use. It fully charges in approx. 2 hours
- WARRANTY - The Breyta™ Ergonomic Vertical Mouse comes with a 5-year warranty and access to top quality customer service to help with any enquiries you may have
Product Details
General Information
| Purpose | Universal |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Device interface | Bluetooth + USB Type-C |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Form factor | Right-hand |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | Yes |
| Vertical design | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Plastic |
| Retractable cable | Yes |
| Power source | Batteries/Cable |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery recharge time | 2 h |
| Service life of battery | 4 month(s) |
| Width | 83 mm |
| Depth | 104.5 mm |
| Height | 75 mm |
| Weight | 100 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Post-consumer recycled plastic | 100% |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | APC & Accessories |
Description
The Breyta™ Ergonomic Vertical Mouse is designed to reduce wrist strain with a 60° angled grip that promotes a natural handshake position, easing tension in your hand and forearm. With 2-in-1 connectivity, switch effortlessly between Bluetooth® wireless and wired modes for ultimate flexibility. Enjoy a seamless mousing experience thanks to its precision laser and scroll wheel, offering smooth, accurate tracking (800–1600 DPI). Its plastic housing and buttons are crafted with 100% post-consumer recycled plastic. The rechargeable battery lasts up to 4 months on a single charge and powers up in just 2 hours. The Breyta™ Ergonomic Vertical Mouse is built for comfort, performance, and peace of mind.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews