- A4 personal laminator
- Laminates up to 80 micron pouches
- 1 temperature setting
- Anti-jamming release lever
- 240mm entry width
<
>
Fellowes Lunar A4 Laminator White 5715701
3 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BZ914622210 Stock Available
-
Product Code: DB8893015 Stock Available
-
Product Code: MQ020039 Stock Available
-
Product Code: KF01357318 Stock Available
-
Product Code: KF015161088 Stock Available
-
Product Code: KS16235365 Stock Available
-
Product Code: KF041146464 Stock Available
-
Product Code: KF260351481 Stock Available
-
Product Code: KF010931752 Stock Available
Product Details
General Information
| Size | A4 |
| Country of Origin | China |
| Dimensions (WxDxH) | 399x158x110mm |
| Entry Width | 240mm |
| Display | Basic LED |
| Colour | White |
| Cold Lamination | No |
| Manufacturer | Fellowes |
| Ideal For | Home |
| Laminating Speed | 300mm/minute |
| Release/Reverse/Auto Reverse | Release |
| Pouch Thickness | Up to 80 micron |
| Number of Rollers | 2 Rollers |
| Temperature Setting | 1 Fixed Temperature Setting |
| Usage | Occasional |
| Warm-Up Time | 5-6 minutes |
| Warranty | 1 Year Guarantee |
| Weight | 1.6kg |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Laminator |
Description
The Fellowes Lunar A4 Laminator is a low-cost, high performance laminator designed for occasional use in the office or home. Warming up in just six minutes, the Lunar can quickly apply a double-sided protective coating to posters, signs and photographs in pouches up to 80 micron thick. It's designed to be 100% jam-proof when used with Fellowes pouches, and includes a release trigger to quickly fix problems if things do go wrong. These items have been specifically designed for use with pouches up to 80 micron thick.
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
