‹ Prev
Next ›
GBC LeatherGrain A4 Binding Cover 250gsm White (Pack of 100) CE040070
30 Stock Available
- Classic design: the stylish look of leather, LeatherGrain™ is one our most popular covers
- Suitable for popular binding styles including CombBind and WireBind
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Format | A4 |
| Material | Carton |
| Product colour | White |
| Cover weight | 250 g/m² |
| Window | No |
| Package width | 210 mm |
| Package depth | 298 mm |
| Package height | 24 mm |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Country of origin | Egypt |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Binding Covers |
Description
Binding doesn't get any easier! As the name suggests, LeatherGrain™ Covers evoke the distinctive, elegant look and feel of real leather. Made from a high content wood pulp and recycled materials, these sturdy covers provide exceptional durability and incorporate colour fastening features to ensure your reports stay looking pristine and don’t fade over time. LeatherGrain™ Covers are available in an extensive 14 colour range. Selected colours are also available with the option of a pre-punched front window to show off your title page underneath. Colour: white. 250gsm. A4 format. Pack size: 100.
From the Manufacturer
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews