‹ Prev
Next ›
GBC WB15 Manual Wire Binding Machine Black/Red 4410065
Ships in 10-14 Business Days
2 Stock Available
- Binds up to 125 A5/A4 sheets (80gsm) at a time using a 14mm wire.
- Punches up to 15 sheets at a time (80gsm)
- Versatile binding: easily bind A5 documents with A5 combs and A4 portrait pages with A4 combs.
- Manual double-handle punch for a smooth binding experience with minimal effort.
- Side margin adjustment for precise alignment and consistent binding results.
- Fixed margin depth for consistent and high quality binding.
- Non-slip rubber feet for stable and secure placement.
- Convenient clippings tray and a built-in storage compartment for added organisation.
- Lightweight and compact design for easy portability and convenient storage.
Product Details
General Information
| Product type | Wire binding machine |
| Method of control | Manual |
| Binding capacity | 125 sheets |
| Punch capacity | 17 sheets |
| Maximum paper width | 29.7 cm |
| Product colour | Black, Red |
| Punch holes quantity | 34 |
| Housing material | Plastic |
| Format | A4/A5 |
| Media weight | 80 g/m² |
| Double handle | Yes |
| Width | 501 mm |
| Depth | 394 mm |
| Height | 402 mm |
| Weight | 7.6 kg |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Binding Machines |
Description
The WireBind WB15 is engineered for durability and ease of use within busy offices and education environments with frequent binding needs. This manual binder punches through up to 15 sheets of 80gsm paper and binds up to 125 sheets at a time with a 14mm wire. For added convenience, it features a clippings tray for easy disposal and a handy storage compartment. Enhance your document management with the WireBind WB15 – where functionality meets style. Black and silver colour.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews