‹ Prev
Next ›
Glencoe Executive Faux Suede Chair - Mocha
Ships in 1-3 Business Days
12 Stock Available
- Executive armchair in a brown microfibre finish with matching padded arm covers
- Driftwood effect wooden arms and base
- Reclining function with tilt tension
- Gas lift seat height adjustment
- Requires easy self assembly
Product Details
General Information
| Colour | Brown |
| Material | Fabric |
| Back Height | 590mm |
| Back Width | 500mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Manufacturer | Teknik |
| Weight | 16kg |
| With Arms | Fixed Arms |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Seat Height | 470-560mm |
| Style | Executive Chairs |
Product Information
| Brand | Glencoe |
| Type | Office Chairs |
Description
The Teknik Office Glencoe executive chair with its padded armrests and driftwood effect colour wooden arms and matching five star base is a lovely neutral coloured luxurious feel-good chair which would complement all styles and tastes of decor around the home and work office. It has a suede effect finish fabric, a seat height adjustment and reclining function with tilt tension. It's great for 8 hours use per day and is rated up to 115kg, an ideal match for all tastes.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews