- Flat pressed sheet aluminium base with PVC surface
- Manufactured from Aluminium with a foam rubber handle for your comfort, plastic load protectors on the base of the rear uprights & corner buffers for added protection to your walls
- Maximum load of 150kg for transporting heavy goods
- Non-slip PVC shelves
- 4 x 100mm castors
- Dimensions (Folded): 420x570x230mm (WxDxH)
- Dimensions (Extended): 420x725x960mm (WxDxH)
- Weight: 8.5kg
<
>
GPC Aluminium Lightweight Folding Trolley GI001Y
Call For Availabilty
People who bought this also bought
-
Product Code: WX25011224 Stock Available
-
Product Code: WX240012963 Stock Available
-
Product Code: WX011162463 Stock Available
-
Product Code: SNG010381777 Stock Available
-
Product Code: KF21659125 Stock Available
-
Product Code: KF045161970 Stock Available
-
Product Code: KF32001744 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Silver/Black |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 420x725x960mm |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Maximum Load | 150kg |
| Platform Height | 160mm |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Tyres | Plastic |
| Wheel Diameter | 100mm |
| Wheel Type | Castor |
| Weight | 8.5kg |
Product Information
| Brand | GPC |
| Type | Trucks |
Description
This strong and convenient trolley from GPC can be easily folded for efficient storage and ultimate portability. With a flat base made from pressed sheet steel, the trolley is strong enough to handle a maximum load of 150 kilograms, while a non-slip, non-marking PVC surface helps ensure stability. The easy fold mechanism allows you to fold down the back within seconds, allowing you to save on space.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
