‹ Prev
Next ›
Hatley Black Bonded Leather Executive Chair
102 Stock Available
- Soft touch leather upholstery
- Distinct padded chrome armrests with matching wheelbase
- Clean and stylish stitch detailing
- Single lever tilt and lock mechanism
- Waterfall seat
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Bonded Leather |
| Chair Colour | Black |
| Back Width | 500mm |
| Back Type | High |
| Back Height | 680mm |
| Dimensions | 650x700x1130-1210mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 120kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 13kg |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Depth | 480mm |
| Seat Height | 450-530mm |
| Seat Colour | Black |
| Style | Executive Chairs |
| Warranty | 1 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
Product Information
| Brand | Hatley |
| Type | Office Chairs |
Description
n/a
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews