‹ Prev
Next ›
HP 139X Original LaserJet Toner Cartridge High Yield Black W1390X
23 Stock Available
- Works with Original
- HP
- LaserJet Pro: 3002dwe - 3003dn - 3003dw - 3002dw - MFP 3102fdn - MFP 3102fdwe - 3002dn - MFP 3102fdw - MFP 3103fdn - MFP 3103fdw
- Laser Printer: LaserJet Pro 3102fdn - LaserJet Pro 3102fdw - LaserJet Pro 3002dn - LaserJet Pro 3002dwe - LaserJet Pro MFP 3102fdn Printer - LaserJet Pro 3002dw Printer - LaserJet Pro MFP3102FDWe Printer - LaserJet Pro 3002dn Printer - LaserJet Pro MFP 3102fdw Printer - LaserJet Pro 3002dwe Printer - LaserJet Pro 3002dw - LaserJet Pro 3102fdwe
- HP
- Original HP 139X toner supplies deliver legendary HP print quality.
- HP 139 toner reload kits work with: HP LaserJet Pro 3001/3002/3003/3004, 3101/3102/3103/3104
- (~4,000) pages
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Easy-to-manage Original HP Toner Cartridges deliver professional-quality prints for office productivity in small and medium businesses.
- Depend on Original HP 139 toner supplies designed specifically for your HP printer.
- LaserJet Toner Cartridge; Recycling guide; Setup guide; Warranty flyer
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 139 toner reload kits work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 4000 pages |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Japan |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 275 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 610 g |
| Package width | 364 mm |
| Package depth | 109 mm |
| Package height | 136 mm |
| Package weight | 860 g |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 5 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 27 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 216 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Pallet gross weight | 206 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 194850740954 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | LaserJet Toner Cartridge; Recycling guide; Setup guide; Warranty flyer |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 999 x 1232 x 1098 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 998.2 x 1231.9 x 1097.3 mm (39.3 x 48.5 x 43.2") |
| Pallet weight (imperial) | 205.9 kg (454 lbs) |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Easy-to-manage Original HP Toner Cartridges deliver professional-quality prints for office productivity in small and medium businesses.\nHP Original LaserJet Toner Cartridges with Jet Intelligence produce high-quality business documents. Maintain productivity with easy-to-manage cartridges offered in two sizes[1] designed with the environment[2,3,4] and security[5,6] in mind.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews