‹ Prev
Next ›
HP 216A Original LaserJet Toner Cartridge Cyan W2411A
17 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Color LaserJet Pro: MFP M183 - MFP M182
- Laser Printer: Color LaserJet Pro M182n - Color LaserJet Pro MFP M182n - Color LaserJet Pro MFP M183fw - Color LaserJet Pro M183fw
- HP
- Original HP 216A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 216 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M182, M183
- 1 Cyan (~850 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for producing sharp black text and professional-quality graphics for your small business – reliably page after page.
- Depend on Original HP 216A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 216 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 0 pages |
| Colour toner page yield | 850 pages |
| Black toner cartridges quantity | 0 |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Japan, United States |
| HP segment | Small medium business |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Width | 363 mm |
| Depth | 96 mm |
| Height | 111 mm |
| Weight | 530 g |
| Package width | 363 mm |
| Package depth | 96 mm |
| Package height | 111 mm |
| Package weight | 750 g |
| Package type | Box |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 2.3 |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 30 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 24 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 300 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet (EU) | 24 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Products per pallet | 300 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 216 pc(s) |
| Pallet gross width | 110 cm |
| Pallet gross length | 98.6 cm |
| Pallet gross height | 125.4 cm |
| Pallet gross weight | 245.5 kg |
| Pallet weight (EU) | 182.5 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 193905265268 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Ideal for producing sharp black text and professional-quality graphics for your small business – reliably page after page.\nPrint all your business documents quickly and efficiently and match the performance of your HP Color LaserJet Pro with Original HP Toner cartridges with JetIntelligence. Rely on HP quality and reliability for impressive printing results.
From the Manufacturer
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews