‹ Prev
Next ›
HP 302 Original Ink Cartridge 3.5/4-ml Black/Tri-color X4D37AE
21 Stock Available
- Works with Original
- HP
- DeskJet: 1110 - 2134 All in One - 3632 All in One - 3634 All in One - 3636 All-in-One - 3630 All-In-One - 2132 All in One - 3638 All-In-One - 2130 All-in-One - 3639 All-in-One
- ENVY: 4520 - 4522 All in One - 4528 All-in-One - 4511 All-in-One - 4512 All-in-One - 4516 All-in-One - 4522 - 4524 All in One - 4525 All-in-One - 4526 All-in-One
- Inkjet Printer: DeskJet 2130 - ENVY 4520 - OfficeJet 4658 - DeskJet 3634 All-in-One - OfficeJet 4658 All-in-One - Officejet 3835 All-in-One - DeskJet 2134 All-in-One - ENVY 4524 All-in-One - Officejet 3832 All-in-One - DeskJet 2132 All-in-One - ENVY 4522 All-in-One - Officejet 3830 All-in-One - DeskJet 3630 All-in-One - DeskJet 3630 - OfficeJet 3833 - OfficeJet 3834 - OfficeJet 5232 - ENVY 4522 - ENVY 4524 - ENVY 4527 - OfficeJet 3830 - OfficeJet 3835 - OfficeJet 4655 - OfficeJet 5230 - Officejet 5230 All-in-One - Officejet 3834 All-in-One - ENVY 4527 All-in-One - OfficeJet 4655 All-in-One - DeskJet 1110 Printer - DeskJet 1110 - DeskJet 2132 - DeskJet 2134 - DeskJet 3634 - OfficeJet 3831 - OfficeJet 3832 - OfficeJet 4652 - ENVY 4520 All-in-One - Officejet 3833 All-in-One - OfficeJet 4652 All-in-One - Officejet 3831 All-in-One - DeskJet 2130 All-in-One
- OfficeJet: 4656 All-in-One - 4658 All-in-One - 3832 All-in-One - 4654 All-in-One - 3833 - 4652 All-in-One - 4655 All-in-One - 5230 - 3831 All-in-One
- HP
- Original HP 302 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 302 ink cartridges work with: HP DeskJet 3630; HP Envy 4520, 4522; HP OfficeJet 3831, 3833, 3835, 4652, 4655, 5220, 5230
- 1 Black (~170 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Ideal for creating store-quality photos and everyday documents with consistent, high-quality results for home, school, and work.
- Depend on Original HP 302 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 2 ink cartridges
Product Details
General Information
| Colour | Black/Tri-Colour CMY |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | HP 302 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Black ink page yield | 170 pages |
| Colour ink page yield | 150 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 3.5 ml |
| Colour ink volume | 4 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Dye-based ink / Pigment-based ink |
| OEM code | X4D37AE |
| Country of origin | China, Malaysia |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Width | 117 mm |
| Depth | 38 mm |
| Height | 157 mm |
| Weight | 60 g |
| Package width | 117 mm |
| Package depth | 38 mm |
| Package height | 157 mm |
| Package weight | 110 g |
| Package type | Blister |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 1080 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 45 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 136.4 kg |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.91 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 190780475904; (30N) 199485238838; (NE1) 199485238845 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 190780475904, 199485238838, 199485238845 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for creating store-quality photos and everyday documents with consistent, high-quality results for home, school, and work.\nCreate high-quality colour photos and everyday documents with HP Original ink cartridges – designed with the printer for excellent worry-free performance.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews