‹ Prev
Next ›
HP 305XL Original Ink Cartridge High Yield Tri-color 3YM63AE
175 Stock Available
- HP 305XL High Yield Original Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 305 ink cartridges work with: HP DeskJet 2300, 2700, 2700e, 2730, 2810e, 2820e, 2821e, 2822e, 2823e, 2825e, 2827e, 2842e, 4100, 4100e, 4134, 4210e, 4220e, 4222e, 4227e, 4230e; HP Envy 6000e, 6010, 6020, 6022, 6030, 6032, 6400e, 6420, 6420e, 6422, 6430, 6432
- 1 Cyan (~200 pages); 1 Magenta (~200 pages); 1 Yellow (~200 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Ideal for households, micro-businesses, and small offices printing a variety of everyday colour documents and photos.
- Depend on HP 305XL High Yield Original Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- HP 305XL High Yield Tri-color Original Ink Cartridge
Product Details
General Information
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | HP 305 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 200 pages |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 5 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Dye-based ink |
| Country of origin | China, United States, Malaysia |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 40 g |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 50 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 132 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.5 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 193905429295; (302) 194441597387; (30N) 199642337664; (ABE) 193905429301; (NE1) 199642337671; (UUQ) 194441597370; (UUS) 193905429318 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 193905429295, 194441597387, 199642337664, 193905429301, 199642337671, 194441597370, 193905429318 |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Box contents | HP 305XL High Yield Tri-color Original Ink Cartridge |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1176 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1176 mm (47.2 x 31.5 x 46.3") |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for households, micro-businesses, and small offices printing a variety of everyday colour documents and photos.\nPrint crisp text and vivid colour photos for home and small business with HP Original Ink cartridges. Choose between cartridge sizes to match your printing volume and budget.[1]
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: KF105085 Stock Available
-
Product Code: KF019361744 Stock Available
-
Product Code: HP3YM62AE602 Stock Available
-
Product Code: PEBK77BK70 Stock Available
-
Product Code: KF037284884 Stock Available
-
Product Code: KF0372713122 Stock Available
-
Product Code: ER361052099 Stock Available
-
Product Code: KF041146586 Stock Available
-
Product Code: KF011211710 Stock Available
-
Product Code: BC100022303 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: KF105085 Stock Available
-
Product Code: KF019361744 Stock Available
-
Product Code: HP3YM62AE602 Stock Available
-
Product Code: PEBK77BK70 Stock Available
-
Product Code: KF037284884 Stock Available
-
Product Code: KF0372713122 Stock Available
-
Product Code: ER361052099 Stock Available
-
Product Code: KF041146586 Stock Available
-
Product Code: KF011211710 Stock Available
-
Product Code: BC100022303 Stock Available