‹ Prev
Next ›
HP 308 Original Ink Cartridge EU Black 7FP21UE
Call For Availabilty
- HP 308 ink cartridge works with: HP DeskJet 2900, 4300; HP Envy 6110e, 6120e, 6122e, 6130e, 6132e, 6520e, 6530e, 6532e, 6558e, Envy 6100, Envy 6165e, Envy 6500
- (~160) pages
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Ideal for low-volume home or small-business printing.
- Ink cartridge
Product Details
General Information
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 308 ink cartridge works with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 160 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Malaysia |
| Product colour | Black |
| HP segment | Premium Home |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Width | 54 mm |
| Depth | 95 mm |
| Height | 32 mm |
| Weight | 30 g |
| Package width | 115 mm |
| Package depth | 42.5 mm |
| Package height | 139 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package type | Box |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 196786390449; (30A) 199764692245; (30B) 199764692252; (CE1) 196786390456; (EM1) 196786390463; (LS1) 199764692269; (LS2) 199764692276; (LS3) 199764692283; (SE1) 196786390470 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196786390449, 199764692245, 199764692252, 196786390456, 196786390463, 199764692269, 199764692276, 199764692283, 196786390470 |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1176 mm (47.2 x 31.5 x 46.3") |
| Pallet weight (imperial) | 173.7 kg (383 lbs) |
Product Information
| Brand | Misc |
Description
Ideal for low-volume home or small-business printing.\nUpdated technology[1] makes quality and reliability the focus of these Original HP Ink Cartridges.[2] Designed with at least 65% recycled plastic content,[3] easily recycle used cartridges for free through the HP Planet Partners Program.[4]
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews