- Original HP 337 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~420 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Owners of HP inkjet printers who need to print professional-looking documents for the office or home, and individuals who need to print documents that have a greater resistance to highlighter pen smear.
- Depend on Original HP 337 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
<
>
HP 337 Original Ink Cartridge 11-ml Black C9364EE
Call For Availabilty
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 337 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 420 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| BCP bubble graphic colour | Black |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 50% |
| HP segment | Business |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 141 mm |
| Weight | 40 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 113 x 37 x 141 mm |
| Media sheets per package | 140 sheets |
| Package width | 141 mm |
| Package depth | 113 mm |
| Package height | 37 mm |
| Package weight | 70 g |
| Size (imperial) | 11.3 cm (4.45") |
| Print cartridge volume (metric) | 11 ml |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 147.2 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 4.6 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
