‹ Prev
Next ›
HP 342 Original Ink Cartridge 5-ml Tri-color C9361EE
1 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Photosmart: C4173 - C4188 - 2570 - 2575v - 2615 - 7830 - 7850 - 8050xi - C3100 - C3150 - C3170 - C3173 - C3180 - C4160 - 2573 - 2575a - 2575xi - 8150v - C3140 - C3175 - C3183 - C3194 - C4183 - C4194 - 2571 - C3135 - C4150 - C4180 - C4190 - C4193 - 1510v - 2577 - 2578 - 2610v - 2610xi - 7838 - C3125 - C3188 - C3190 - C3193 - C4100 - C4140 - C4170
- DeskJet: 5420 - 5420v - 5442 - D4160 - D4163 - 5432 - 5440 - D4155 - 5443 - D4168
- Inkjet Printer: Photosmart 2575 - Photosmart C4180 - Photosmart 2575 All-in-One - Photosmart C3170 All-in-One - Photosmart C3180s All-in-One - OfficeJet 6310 All-in-One - OfficeJet 6315 All-in-One - Photosmart C3183 All-in-One - Photosmart C4180 All-in-One - OfficeJet 6313 All-in-One - Photosmart C3180 All-in-One - Deskjet 5440 Photo - Officejet 6313 - Photosmart C3170 - Photosmart C3180s - Photosmart C3183
- OfficeJet: 6308 - 6310 - 6315 - 6300 All in One - 6304 - 6307 - 4180 - 6313 - 6318
- PSC: PSC-1504 - PSC-1507 - PSC-1510V - PSC-1510s - PSC-1510xi - PSC-1513 - PSC-1514 - PSC-1508 - PSC-1510 - PSC-1513s - PSC-1503 - PSC-1506
- HP
- Original HP 342 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Cyan (~220 pages); 1 Magenta (~220 pages); 1 Yellow (~220 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Try HP Instant Ink - the hassle-free, money-saving ink subscription service.
- For home users and digital photography enthusiasts who appreciate printing vibrant colour photos at home
- Depend on Original HP 342 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
Product Details
General Information
| Colour | Cyan/Magenta/Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 342 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 220 pages |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Ireland, Puerto Rico, Singapore |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 50% |
| HP segment | Business |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 144 mm |
| Weight | 40 g |
| Package width | 144 mm |
| Package depth | 113 mm |
| Package height | 37 mm |
| Package weight | 70 g |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet gross weight | 146.24 g |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 4.57 g |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 884962780916; (UUS) 884962780541 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962780916, 884962780541 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Stacking number for pallet | 1 pc(s) |
| Pallet size (EU) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Products per larger master (outer) case | 60 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight | 4.57 g |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
For rich, life-like colour quality with the HP 342 tri-color inkjet cartridge. For vibrant photos and graphics that resist fading for generations. Part of HP 6-ink printing systems for a greatly enhanced colour gamut and warmer skin tones. Installation is easy and without mess. Provides a print yield of up to 220 pages.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews