‹ Prev
Next ›
HP 937E EvoMore Original Ink Cartridge High Yield Magenta 4S6W7NE
6 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Inkjet Printer: Officejet Pro 9135e - Officejet Pro 9122e - OfficeJet Pro 9132e - OfficeJet Pro 9720e - Officejet Pro 9125e - OfficeJet Pro 9120b - Officejet Pro 9730e - OfficeJet Pro 9117b - OfficeJet Pro 9120e - OfficeJet Pro 9130b - OfficeJet Pro 9110b - OfficeJet Pro 9120b All-in-One Printer - OfficeJet Pro 9720 Wide Format All-in-One Printer - OfficeJet Pro 9110b Printer - OfficeJet Pro 9123 All-in-One Printer - OfficeJet Pro 9720e Wide Format All-in-One Printer - OfficeJet Pro 9125e All-in-One Printer - OfficeJet Pro 9130b All-in-One Printer - OfficeJet Pro 9132e All-in-One Printer - OfficeJet Pro 9122e All-in-One Printer - OfficeJet Pro 9120e All-in-One Printer - OfficeJet Pro 9730 Wide Format All-in-One Printer - OfficeJet Pro 9730e Wide Format All-in-One Printer - OfficeJet Pro 9135e All-in-One Printer - OfficeJet Pro 9133 All-in-One Printer - OfficeJet Pro 9117b Printer
- HP
- (~1650) pages
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Ideal for high-volume and sustainability-conscious business printing
- 1 Cartridge
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 937e ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 1650 pages |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| Product colour | Black |
| Total amount of recycled materials used for making | 11% |
| HP segment | Premium Home |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Width | 114.8 mm |
| Depth | 23.9 mm |
| Height | 100.1 mm |
| Weight | 40 g |
| Package width | 114.8 mm |
| Package depth | 23.9 mm |
| Package height | 100.1 mm |
| Package weight | 50 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 4224 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 176 pc(s) |
| Layers per pallet | 11 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 16 pc(s) |
| Pallet gross weight | 288.2 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (CE1) 196786147654; (LS1) 199764688118; (LS2) 199764688125; (LS3) 199764688132; (SE1) 196786147661 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196786147654, 199764688118, 199764688125, 199764688132, 196786147661 |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 1333.5 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1333.5 mm (40 x 48 x 52.5") |
| Pallet weight (imperial) | 288 kg (634.9 lbs) |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for high-volume and sustainability-conscious business printing\nDesigned to print two times the pages as standard cartridges,[3] have a lower carbon footprint[2] and be easily recycled,[4] HP EvoMore Original Ink Cartridges combine HP’s legendary performance and quality with added sustainability features.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews