‹ Prev
Next ›
HP 963 Original Ink Cartridge 10.74/10.77/10.7/24.09-ml CMYK 4-pack 6ZC70AE
147 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Inkjet Printer: OfficeJet 8012e - OfficeJet Pro 9010 - OfficeJet Pro 9015 - OfficeJet Pro 9016 - OfficeJet Pro 9019e - OfficeJet Pro 9020 - OfficeJet Pro 9025e - OfficeJet Pro 9010 All-in-One - OfficeJet Pro 9016 All-in-One - OfficeJet Pro 9010e - OfficeJet Pro 9012 - OfficeJet Pro 9012e - OfficeJet Pro 9014 - OfficeJet Pro 9014e - OfficeJet Pro 9015e - OfficeJet Pro 9019 - OfficeJet Pro 9020 All-in-One - OfficeJet Pro 9015 All-in-One - OfficeJet Pro 9022 All-in-One - OfficeJet Pro 9014 All-in-One - OfficeJet Pro 9012 All-in-One - OfficeJet Pro 9022 - OfficeJet Pro 9022e - OfficeJet Pro 9025 - OfficeJet Pro 9025 All-in-One
- OfficeJet: Pro 9010 - Pro 9020
- HP
- Original HP 963 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 963 ink cartridges work with: HP OfficeJet Pro 9010, 9012, 9014, 9015, 9015e, 9016, 9019, 9020, 9022, 9025, 9025e
- 1 Black (~1,000 pages); 1 Cyan (~700 pages); 1 Magenta (~700 pages); 1 Yellow (~700 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Ideal for workgroups who need dependable performance for professional-quality printing, page after page.
- 4 ink cartridges: 1 standard black, and 1 each standard cyan, magenta, yellow
Product Details
General Information
| Colour | Assorted |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Combo pack |
| Compatibility | HP 963 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 5 pc(s) |
| Black ink page yield | 1000 pages |
| Colour ink page yield | 700 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink volume | 47.86 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Malaysia |
| Product colour | Black |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Width | 123 mm |
| Depth | 4.85 mm |
| Height | 171 mm |
| Weight | 240 g |
| Package width | 123 mm |
| Package depth | 4.85 mm |
| Package height | 171 mm |
| Package weight | 240 g |
| Package type | Box |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 720 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Pallet gross weight | 207.9 kg |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.13 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 195122352226; (30A) 199764688712; (30B) 199764688729; (LS1) 199764688750; (LS2) 199764688767; (LS3) 199764688774 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 195122352226, 199764688712, 199764688729, 199764688750, 199764688767, 199764688774 |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Box contents | 4 ink cartridges |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Description
Ideal for workgroups who need dependable performance for professional-quality printing, page after page.\nCount on professional-quality documents. Original HP ink cartridges provide impressive reliability for dependable performance, reliable page yields, and durable results.[3] Print business documents that combine vibrant colours and sharp black text.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews