‹ Prev
Next ›
HP Color LaserJet Pro 4202dn Colour Laser Printer 4RA87F#ABU
4 Stock Available
- Print from phone or tablet; Two-sided printing; Optional high-capacity trays
- Print speed up to 33 ppm black & color (A4)
- Up to 600 x 600 dpi; Up to 38,400 x 600 enhanced dpi
Product Details
General Information
| Colour | Yes |
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 600 x 600 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 33 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print resolution colour | 600 x 600 DPI |
| Print resolution black | 600 x 600 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 33 ppm |
| Warm-up time | 50 s |
| Time to first page (black, normal) | 9.5 s |
| Time to first page (colour, normal) | 10.5 s |
| Watermark printing | Yes |
| Maximum duty cycle | 50000 pages per month |
| Number of print cartridges | 4 |
| Page description languages | PostScript 3, PDF, PWG, URF, PCL 5e, PCL 5c, PCL 6 |
| Recommended duty cycle | 750 - 4000 pages per month |
| Printer fonts | Scalable, TrueType |
| Country of origin | Vietnam |
| Replacement cartridges | HP 220A Black Original LaserJet Toner Cartridge (~2,000 pages) W2200A; HP 220A Cyan Original LaserJet Toner Cartridge (~1,800 pages) W2201A; HP 220A Yellow Original LaserJet Toner Cartridge (~1,800 pages) W2202A; HP 220A Magenta Original LaserJet Toner Cartridge (~1,800 pages) W2203A; HP 220X Black Original LaserJet Toner Cartridge (~7,500 pages) W2200X; HP 220X Cyan Original LaserJet Toner Cartridge (~5,500 pages) W2201X; HP 220X Yellow Original LaserJet Toner Cartridge (~5,500 pages) W2202X; HP 220X Magenta Original LaserJet Toner Cartridge (~5,500 pages) W2203X |
| HP segment | Business |
| Total number of input trays | 2 |
| Total input capacity | 300 sheets |
| Total output capacity | 150 sheets |
| Paper tray 1 input capacity | 50 sheets |
| Paper tray 2 input capacity | 250 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Multi-Purpose tray input capacity | 50 sheets |
| Maximum number of input trays | 3 |
| Maximum input capacity | 850 sheets |
| Maximum output capacity | 150 sheets |
| Paper tray media types | Plain paper, Glossy paper, Bond paper, Photo paper, Recycled paper, Envelopes, Labels, Rough paper, Postcard, Letterhead |
| Custom media width | 76.2 - 216 mm |
| Custom media length | 127 - 356 mm |
| Paper tray media weight | 60 - 200 g/m² |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Mobile printing technologies | Mopria Print Service, Apple AirPrint |
| Internal memory | 512 MB |
| Maximum internal memory | 512 MB |
Product Information
| Brand | Misc |
Description
Fast colour printing and easy set up. Get a blazing fast colour printer and easy set up with LaserJet Pro.. TerraJet Cartridge Dynamic security enabled printer Certain HP printers are intended to work only with cartridges that have a new or reused HP chip or electronic circuitry. These printers use dynamic security measures to block cartridges using a non-HP chip or electronic circuitry. Periodic firmware updates will maintain the effectiveness of these measures and block cartridges that previously worked. Reused HP chips and electronic circuitry enable the use of reused, remanufactured, and refilled cartridges.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews