HP Color LaserJet Toner Collection Unit CE254A
- Works with Original
- HP
- Laser Printer: LaserJet Enterprise 500 Color M551n - LaserJet Enterprise 500 Color MFP M575dn - Color LaserJet Managed MFP M575dnm - LaserJet Enterprise Color flow MFP M575c - Color LaserJet 2550Ln - Color LaserJet 2550n - Color LaserJet CP3525dn - Color LaserJet CP3525n - Color LaserJet CP3525x - LaserJet Enterprise M725z - LaserJet Enterprise color flow M575c - Color LaserJet 2550L - Color LaserJet CM3530fs - Color LaserJet Enterprise M651xh - Color LaserJet Managed M575dnm - LASERJET 500 COLOR M551dn - LaserJet Pro 500 color M570dw - Color LaserJet CM3530 - Color LaserJet Managed Flow M575cm - LaserJet Enterprise 500 color M575f - LaserJet Pro 500 color M570dn - LaserJet Enterprise 500 color M551dn - LaserJet Enterprise 500 color M551n - LaserJet Enterprise 500 color M551xh - LaserJet Enterprise 500 color M575dn - LaserJet 500 Color M551dn - LaserJet Enterprise 500 Color MFP M575f - LaserJet Pro 500 Color MFP M570dw - LaserJet Enterprise 500 Color M551xh - LaserJet Pro 500 Color MFP M570dn - Color LaserJet Managed Flow MFP M575cm - LaserJet Enterprise MFP M725z
- Color LaserJet: CP3525dn - CP3525n - CP3525x - 500 M551
- HP
- Original HP CE254A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP Color LaserJet CM3530/CP3525/500 color M551 Supply Kits work with: HP LaserJet Enterprise M725; HP LaserJet Pro M570
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Depend on Original HP CE254A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
Product Details
General Information
| Colour | Black/Cyan/Magenta/Yellow |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Compatibility | HP Color LaserJet CM3530/CP3525/500 color M551 Supply Kits work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating temperature (T-T) | 50 - 86 °F |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| HP segment | Enterprise |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Width | 296 mm |
| Depth | 164 mm |
| Height | 101 mm |
| Weight | 130 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 296 x 164 x 101 mm |
| Package width | 296 mm |
| Package depth | 164 mm |
| Package height | 101 mm |
| Package weight | 500 g |
| Print technology | Laser |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 24 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 216 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet (intermodal container 20ft) | 216 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 216 pc(s) |
| Pallet gross weight | 129 kg |
| Pallet weight (EU) | 133 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 883585934799 |
| UNSPSC-code | 44103120 |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1000 x 1055 mm |
| Pallet size (EU) | 1200 x 1000 x 1055 mm |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Part |
Description
OEM HP CE254A Toner Collector. Compatible with the following machines: HP Color LaserJet Managed MFP M 575 dnm, HP LaserJet Enterprise color flow MFP M 575 c, HP Color LaserJet CP 3525 X, HP LaserJet Pro 500 color MFP M 570 dn, HP Color LaserJet CM 3500 Series, HP LaserJet Enterprise 500 color M 551 xh, HP LaserJet Enterprise 500 color M 575 Series, HP Color LaserJet CP 3520 Series, HP LaserJet Enterprise 500 color M 575 c, HP Color LaserJet Managed M 575 cm, HP LaserJet Enterprise 500 color M 551 dn, HP Color LaserJet CP 3525 Series, HP Color LaserJet CP 3525, HP LaserJet Enterprise 500 color M 551 Series, HP LaserJet Enterprise 500 color M 551 n, HP Color LaserJet CP 3525 N, HP Color LaserJet CP 3525 DN, HP LaserJet Pro 500 Series, HP LaserJet Pro 500 color MFP M 570 dw, HP Color LaserJet CM 3530 FS MFP, HP LaserJet Enterprise 500 color M 575 dn, HP Color LaserJet CM 3530 MFP, HP LaserJet Enterprise 500 color M 575 f
Compatible Printers: HP Color LaserJet CP 3525 Series, HP LaserJet Enterprise 500 color M 575 c, HP LaserJet Enterprise 500 color M 551 dn, HP LaserJet Pro 500 Series, HP Color LaserJet Managed M 575 cm, HP Color LaserJet CM 3530 FS MFP, HP Color LaserJet CM 3500 Series, HP Color LaserJet CP 3525, HP LaserJet Pro 500 color MFP M 570 dn, HP Color LaserJet CP 3525 DN, HP Color LaserJet Managed MFP M 575 dnm, HP LaserJet Enterprise 500 color M 575 f, HP LaserJet Enterprise 500 color M 551 n, HP LaserJet Enterprise color flow MFP M 575 c, HP Color LaserJet CP 3525 N, HP Color LaserJet CP 3525 X, HP LaserJet Enterprise 500 color M 575 Series, HP Color LaserJet CM 3530 MFP, HP LaserJet Enterprise 500 color M 551 xh, HP LaserJet Enterprise 500 color M 551 Series, HP LaserJet Enterprise 500 color M 575 dn, HP Color LaserJet CP 3520 Series, HP LaserJet Pro 500 color MFP M 570 dw
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: JAN03091191 Stock Available
-
Product Code: HPCF540A141 Stock Available
-
Product Code: 2W039792678 Stock Available
-
Product Code: ER361061349 Stock Available
-
Product Code: ER361052015 Stock Available
-
Product Code: HPCE401A6 Stock Available
-
Product Code: HPCE402A8 Stock Available
-
Product Code: HPCE403A2 Stock Available
-
Product Code: 18913761 Stock Available
-
Product Code: CAT202646 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: JAN03091191 Stock Available
-
Product Code: HPCF540A141 Stock Available
-
Product Code: 2W039792678 Stock Available
-
Product Code: ER361061349 Stock Available
-
Product Code: ER361052015 Stock Available
-
Product Code: HPCE401A6 Stock Available
-
Product Code: HPCE402A8 Stock Available
-
Product Code: HPCE403A2 Stock Available
-
Product Code: 18913761 Stock Available
-
Product Code: CAT202646 Stock Available