‹ Prev
Next ›
HP LaserJet Pro 3002dn Mono Laser Printer 3G651F#B19
3 Stock Available
- Wireless; Print from phone or tablet; Two-sided printing
- Black (normal, A4): Up to 33 ppm; Black (Duplex, A4): Up to 20 ipm
- Up to 1200 x 1200 dpi
Product Details
General Information
| Colour | No |
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 33 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 20 ppm |
| Warm-up time | 35 s |
| Time to first page (black, normal) | 7 s |
| Secure printing | Yes |
| Maximum duty cycle | 50000 pages per month |
| Printing colours | Black |
| Number of print cartridges | 1 |
| Page description languages | PDF, PCLmS, PWG, URF, PCL 5c |
| Recommended duty cycle | 350 - 2500 pages per month |
| Printer fonts | Scalable, TrueType |
| Introduction year | 2022 |
| Country of origin | Vietnam |
| Replacement cartridges | HP 139A Original Black LaserJet Toner Cartridge (~1,500 yield) W1390A; HP 139X Original Black LaserJet Toner Cartridge (~4,000 yield) W1390X, |
| HP segment | Small medium business |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 250 sheets |
| Total output capacity | 150 sheets |
| Paper tray 1 input capacity | 250 sheets |
| Maximum number of input trays | 1 |
| Maximum input capacity | 250 sheets |
| Maximum output capacity | 150 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Plain paper, Glossy paper, Envelopes, Labels, Cut sheet, Postcard |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Maximum print size | 207 x 348 mm |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C5, C6 |
| Non-ISO print media sizes | Hagaki card, L, Oficio, 16K |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Envelopes sizes | B5, C5, C6, DL |
| Photo paper sizes | 10x15 cm |
| Custom media width | 76 - 216 mm |
| Custom media length | 127 - 356 mm |
| Paper tray media weight | 60 - 163 g/m² |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
Product Information
| Brand | Misc |
Description
Powerful productivity. Seamless management. This printer is built for powerful productivity with fast speeds and reliable hardware, delivering effortless everyday use from wherever work happens so you can focus more on your business.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews