Impulse 1400mm Folding Rectangular Table White Top
- Impulse freestanding meeting table
- Classic rectangular shape
- Table folds easily for space efficient storage
- Provides excellent team working environment
- 25mm thick top
- Attractive silver coated leg
- 2mm abs protective edging
- Heat resistant melamine finish
- Steel to steel fittings
- Weight Capacity: 100Kg
Select Product Options
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Environment Support | FSC Certified |
| Folding | Yes |
| Frame Colour | Silver |
| Height | 715mm |
| Leg Type | 4 Post Leg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 30.8kg |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Standards | EN 13501-1:2018 |
| Size | 1400mm |
| Shape | Rectangular Table |
Product Information
| Brand | Impulse |
| Type | Meeting Tables |
Description
Impulse represents the best value contract office desking and storage available today. Created by specialist designers with a focus on all office furniture needs the products provide refinement on budget. The comprehensive range is fully guaranteed and quality assured.
From the Manufacturer
Impulse is the perfect expression of value and quality in office furniture. A respected contract brand you can trust that gives you practicality and style at a budget price for all desking and storage needs.
Impulse freestanding meeting table | Classic rectangular shape |Table folds easily for space efficient storage | Provides excellent team working environment | 25mm thick top | Attractive silver coated leg | 2mm abs protective edging | Heat resistant beech melamine finish | Steel to steel fittings | Weight Capacity 135Kg