‹ Prev
Next ›
Jabra Evolve 50 USB UC Stereo Headset 25089-989-899
Call For Availabilty
- Corded headset
- Great for hybrid working
- Bluetooth, USB-A, USB-C
- Connect to up to 2 devices
- Enhanced durability
- 2-year warranty
- Active Noise-Cancellation (ANC)
- Jabra Air Comfort technology for revolutionary comfort
- On-ear wearing style
- Plug-&-play
- Designed for maximum comfort with Jabra Air Comfort technology
- Silence your surroundings with Active Noise-Cancellation (ANC)
- Work-anywhere professionalism, with noise-cancelling microphone technology
- Optimised sound for professional and personal use
- Fast plug-and-play and dual connectivity
- Certified for leading virtual meeting platforms
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black |
| Operating keys | Volume +, Volume - |
| Volume control | Button |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Cable length | 1.7 m |
| Cable colour | Black |
| LED indicators | Bluetooth, Call |
| Virtual surround | No |
| BeamForming | Yes |
| Heart rate monitor | No |
| Motion sensor | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| Clear Voice technology | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Optimized for | Unified Communication |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Music playback | Yes |
| Number of paired devices remembered | 8 |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Daisy chain | No |
| HD voice | No |
| Auto-connect | Yes |
| In-ear pressure relief | No |
| Housing material | Polycarbonate (PC), Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Refurbished | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Steel hinges | No |
| Country of origin | China |
| Certification | Cisco;Unify;Zoom;Google Meet;Amazon Chime;Works With Chromebook |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, SBC, AVRCP, HSP, HFP, SPP |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Frequency response (music mode) | 20 - 20000 Hz |
| Frequency response (talk mode) | 150 - 6800 Hz |
| Wireless range | 30 m |
| Ear coupling | Supraaural |
Product Information
| Brand | Jabra |
| Type | Audio Visual Equipment |
Description
Professional calls from your spare bedroom. Motivational playlists before a big pitch. Meditative sounds when it's time to concentrate. With premium sound for your calls and music and an ultra-soft, out-of-this-world comfortable design, Evolve2 50 is specially engineered to go with your hybrid workflow.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews