‹ Prev
Next ›
Jabra Evolve2 30 SE Stereo Wired Headset USB-A MS Version 23189-999-979
Call For Availabilty
- Corded headset
- Great for stationary work
- USB-A/USB-C connectivity
- Connect to 1 device
- Built to last
- 2 year warranty
- Passive Noise-Cancellation
- 2-microphone call technology
- On-ear wearing style
- Plug-&-play
- Enhanced lightweight comfort
- Great audio with 28mm speaker
- Busylight visible from all angles
Product Details
General Information
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black |
| Operating keys | Volume +, Volume - |
| Volume control | Button |
| Cable length | 1.5 m |
| Cable colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Virtual surround | No |
| BeamForming | Yes |
| Heart rate monitor | No |
| Motion sensor | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| Clear Voice technology | Yes |
| On/off switch | No |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Hearing protection technologies | Jabra BalancedVoice, Jabra PeakStop, Jabra Safetone G616, Sidetone Technology, Speech Normalization |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Daisy chain | No |
| HD voice | Yes |
| Auto-connect | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Housing material | Polycarbonate (PC), Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Refurbished | No |
| Plug and Play | Yes |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Steel hinges | No |
| Certification | Microsoft Teams |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Frequency response (music mode) | 20 - 20000 Hz |
| Frequency response (talk mode) | 100 - 12000 Hz |
| Ear coupling | Supraaural |
| Maximum input power | 30 mW |
| Acoustic system | Open |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 O |
| Headphone sensitivity | 115 dB |
| Driver unit | 2.8 cm |
| Noise canceling type | Passive |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
Product Information
| Brand | Jabra |
| Type | Headset |
Description
Engineered to keep you productive. Lightweight, reliable and comfortable.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews