‹ Prev
Next ›
Jabra Evolve2 40 SE Monaural Wired Headset USB-C UC Version 24189-889-899
Call For Availabilty
- Corded headset
- Great for stationary work
- USB-A/USB-C connectivity
- Connect to 1 device
- Enhanced durability
- 2 year warranty
- Passive Noise-Cancellation
- 3-microphone call technology
- On-ear wearing style
- Plug-&-play
Product Details
General Information
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Headset type | Monaural |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Virtual surround | No |
| Heart rate monitor | No |
| Motion sensor | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| On/off switch | No |
| Optimized for | Unified Communication |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Daisy chain | No |
| HD voice | No |
| Auto-connect | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Housing material | Polycarbonate (PC), Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Refurbished | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Steel hinges | No |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth profiles | SBC |
| Ear coupling | Supraaural |
| Maximum input power | 30 mW |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 117 dB |
| Driver unit | 4 cm |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 14000 Hz |
| Microphone sensitivity | -26 dB |
| Number of microphones | 3 |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Microphone mute | No |
| Rechargeable battery | No |
| Fast charging | No |
| FM radio | No |
Product Information
| Brand | Jabra |
| Type | Telephones |
Description
Stay on task with exceptional audio, superior noise isolation and comfort.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews