‹ Prev
Next ›
Jabra Evolve2 40 SE USB-C/A MS Mono Headset 24189-899-799
2 Stock Available
- Visible busy light prevents interruptions
- Noise cancelling headset cancels 48% of surrounding noise
- 3 microphones for superior sound quality
- Leak tolerant 40mm speakers
- For use with Microsoft Teams
- Optimised for all day comfort with soft memory foam ear cushions
Product Details
General Information
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Headset type | Monaural |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Optimized for | Microsoft |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C / USB Type-A |
| Ear coupling | Supraaural |
| Maximum input power | 30 mW |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 117 dB |
| Driver unit | 4 cm |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 14000 Hz |
| Microphone sensitivity | -26 dB |
| Number of microphones | 3 |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 55 °C |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC), TCO |
| Width | 150 mm |
| Depth | 60.5 mm |
| Height | 157 mm |
| Weight | 113 g |
| Package width | 188.5 mm |
| Package depth | 55 mm |
| Package height | 217 mm |
| AC adapter included | No |
| Pouch | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
Product Information
| Brand | Connekt Gear |
| Type | Cables |
Description
Engineered to keep you on task. Exceptional audio, outstanding noise isolation, superior comfort.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews