‹ Prev
Next ›
Jabra Evolve2 40 SE USB-C/A UC Mono Headset 24189-889-799
Call For Availabilty
- All-day comfort
- Superior passive noise-cancellation
- 3-microphone technology
- 40mm speakers
- Busylight
- USB-A or USB-C
Product Details
General Information
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Monaural |
| Product colour | Black |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Volume +, Volume - |
| Volume control | Button |
| Control type | Buttons |
| LED indicators | Light, Notification |
| Hearing protection technologies | Jabra Safetone 2.0 |
| Plug and Play | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C / USB Type-A |
| Frequency response (music mode) | 20 - 20000 Hz |
| Frequency response (talk mode) | 100 - 14000 Hz |
| Ear coupling | Supraaural |
| Maximum input power | 30 mW |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 117 dB |
| Driver unit | 4 cm |
| Noise canceling | Yes |
| Noise canceling type | Passive |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 14000 Hz |
| Microphone sensitivity | -26 dB |
| Microphone connectivity | USB |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Microphone mute | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 55 °C |
| Width | 150 mm |
| Depth | 60.5 mm |
| Height | 157 mm |
| Weight | 88.6 g |
| Package width | 188.5 mm |
| Package depth | 55 mm |
| Package height | 217 mm |
| AC adapter included | No |
| Warranty card | Yes |
| Safety sheet | Yes |
Product Information
| Brand | Connekt Gear |
| Type | Cables |
Description
Engineered to keep you on task. Exceptional audio, outstanding noise isolation, superior comfort. Why you'll love Jabra Evolve2 40 SE All-day comfort With soft memory foam ear cushions Superior passive noise-cancellation Cancel 48' more of the noise around you 3-microphone technology 35' less background conversation noise 40mm speakers Gives you rich, high definition audio for your music and calls Busylight Protecting you from all directions and all interruptions USB-A or USB-C Choose the variant that suits you
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews