‹ Prev
Next ›
Jabra Evolve2 65 Flex Headset Link380 USB-A UC Version Stereo 26699-989-999
Call For Availabilty
- Up to 21 hours battery talk-time
- Great for hybrid working
- Up to 30m/100ft wireless range
- Connect to up to 2 devices
- Enhanced durability
- 2-year warranty
- Hybrid Active Noise-Cancellation
- Unique fold-and-go design
- On-ear wearing style
- Plug-&-play
- Unique fold-and-go design for portable professionalism
- Best-in-class Hybrid Active Noise-Cancellation (ANC) gives noise the silent treatment
- Keep your voice centre stage with voice-isolating Jabra ClearVoice microphone technology
- Out-of-this-world comfort with Jabra Air Comfort technology
- Dual connectivity, plug-and-play and up to 30m wireless range
- Certified for leading virtual meeting platforms
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black |
| Operating keys | Volume +, Volume - |
| Volume control | Button |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Foldable | Yes |
| LED indicators | Bluetooth, Call |
| Virtual surround | No |
| BeamForming | Yes |
| Heart rate monitor | No |
| Motion sensor | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Over the Air Updates (OTA) | Yes |
| Clear Voice technology | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Optimized for | Unified Communication |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Music playback | Yes |
| Number of paired devices remembered | 8 |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Daisy chain | No |
| HD voice | Yes |
| Auto-connect | Yes |
| In-ear pressure relief | No |
| Housing material | Polycarbonate (PC), Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Refurbished | No |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Steel hinges | No |
| Certification | Cisco;Unify;Apple MFi;Zoom;Google Meet;Amazon Chime;Amazon Alexa;Google Fast Pair |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC, AVRCP, HSP, HFP, SPP |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Frequency response (music mode) | 20 - 20000 Hz |
| Frequency response (talk mode) | 150 - 6800 Hz |
| Wireless range | 30 m |
| Ear coupling | Supraaural |
| Maximum input power | 30 mW |
Product Information
| Brand | Jabra |
| Type | Telephones |
Description
8am meeting at home. Mid-day catch-up from your local café. In-person presentation in the afternoon. With a unique fold-and-go design to make it the most portable professional headset, premium sound, best-in-class Hybrid ANC* and revolutionary Jabra Air Comfort technology, Evolve2 65 Flex transforms your hybrid workday, so you can work comfortably knowing wherever you wander, your attention won't.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews