‹ Prev
Next ›
Jabra Evolve2 Wireless Bluetooth Ear Buds USB-A MS with Wireless Charging Pad 20797-999-989
Call For Availabilty
Non-Returnable
- Up to 8 hours of battery, 33 with the case
- Great for hybrid working
- Bluetooth, up to 20m
- Connect to up to 2 devices
- Enhanced durability
- 2 year warranty
- Active Noise-Cancellation (ANC)
- Jabra MultiSensor Voice™ for professional calls on the go
- Use either earbud with mono mode
- Certified for leading virtual meeting platforms
- USB adapter enhances sound & connection
- Ultra-compact design for maximum comfort
- Up to 8 hours battery, 33 with the case and fast charge
Product Details
General Information
| Product type | Headset |
| Wearing style | In-ear |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black |
| Operating keys | Multi-key |
| Volume control | Touch |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Touch |
| Cable length | 0.3 m |
| Protection features | Dust resistant, Waterproof |
| International Protection (IP) code | IP57 |
| LED indicators | Yes |
| Over the Air Updates (OTA) | Yes |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop, Jabra Safetone G616 |
| Music playback | Yes |
| Number of paired devices remembered | 8 |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| HD voice | Yes |
| Auto-connect | Yes |
| Country of origin | China |
| Certification | Cisco, MFi, Qi, Zoom, Amazon Chime, Amazon Alexa |
| Connectivity technology | True Wireless Stereo (TWS) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | HFP |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Frequency response (music mode) | 20 - 20000 Hz |
| Frequency response (talk mode) | 80 - 8000 Hz |
| Wireless range | 20 m |
| Ear coupling | Intraaural |
| Intraaural headphones type | Earbuds |
| Driver unit | 6 mm |
| Noise canceling | Yes |
| Noise canceling type | Active |
| Microphone type | Built-in |
| Microphone frequency | 80 - 8000 Hz |
| Number of microphones | 6 |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Continuous audio playback time (charging case/ANC on) | 33 h |
| Continuous audio playback time (ANC on) | 8 h |
Product Information
| Brand | Jabra |
| Type | Telephones |
Description
Evolve2 Buds are your portable, pocketable, ultra-convenient slice of office life, when the actual office is nowhere to be seen. Everything you need to make the most of this ‘working on the go’ business, packed into a pair of tiny true wireless earbuds.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews