‹ Prev
Next ›
Jabra Evolve2 Wireless Bluetooth Ear Buds USB-A MS 20797-999-999
2 Stock Available
- Up to 8 hours of battery, 33 with the case
- Great for hybrid working
- Bluetooth, up to 20m
- Connect to up to 2 devices
- Enhanced durability
- 2 year warranty
- Active Noise-Cancellation (ANC)
- Jabra MultiSensor Voice™ for professional calls on the go
- Use either earbud with mono mode
- Certified for leading virtual meeting platforms
- USB adapter enhances sound & connection
- Ultra-compact design for maximum comfort
- Up to 8 hours battery, 33 with the case and fast charge
Product Details
General Information
| Product type | Headset |
| Wearing style | In-ear |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black |
| Operating keys | Multi-key |
| Volume control | Touch |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Touch |
| Cable length | 0.3 m |
| Protection features | Dust resistant, Waterproof |
| International Protection (IP) code | IP57 |
| LED indicators | Bluetooth, Call, Battery level |
| Virtual surround | No |
| Heart rate monitor | No |
| Motion sensor | No |
| Bone conduction sensor | Yes |
| Personalized Spatial Audio | Yes |
| Over the Air Updates (OTA) | Yes |
| Clear Voice technology | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Music playback | Yes |
| Number of paired devices remembered | 8 |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Daisy chain | No |
| HD voice | Yes |
| Auto-connect | Yes |
| In-ear pressure relief | Yes |
| Housing material | Polycarbonate (PC), Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Silicone |
| Refurbished | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Steel hinges | No |
| Certification | Avaya;Cisco;Unify;Microsoft Teams;Apple MFi;Qi;Zoom;Google Meet;Amazon Chime;Amazon Alexa |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C / USB Type-A |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC, AVRCP, HSP, HFP, SPP |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Frequency response (music mode) | 20 - 20000 Hz |
| Frequency response (talk mode) | 80 - 8000 Hz |
| Wireless range | 20 m |
| Ear coupling | Intraaural |
Product Information
| Brand | Jabra |
| Type | Telephones |
Description
Evolve2 Buds are your portable, pocketable, ultra-convenient slice of office life, when the actual office is nowhere to be seen. Everything you need to make the most of this ‘working on the go’ business, packed into a pair of tiny true wireless earbuds.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews