‹ Prev
Next ›
Jabra PanaCast 50 Video Bar System Video Conferencing Kit UC No Pre-Selected Vaas Provider 8500-237
Call For Availabilty
Non-Returnable
- World-class audio with full duplex and powerful stereo speakers
- Unique 180° full room coverage in high-definition Panoramic-4K
- Tap into an easier meeting experience with the PanaCast Control touchscreen tablet
- Certified for the strict requirements of Microsoft Teams Rooms and Zoom Rooms
Product Details
General Information
| Product type | Group video conferencing system |
| Product colour | Black |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Wall mountable | Yes |
| PTZ control | Yes |
| HD type | Full HD |
| Maximum video resolution | 3840 x 1080 pixels |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 4 |
| Frequency range | 80 - 20000 Hz |
| Audio beamforming | Yes |
| Microphone pick-up range | 4.5 m |
| Megapixel (approx.) | 13 MP |
| Camera type | Triple camera |
| Horizontal field of view | 180° |
| Vertical field of view | 54° |
| Touchscreen | Yes |
| Microphone sensitivity | -37 dB |
| Microphone frequency | 100 - 8000 Hz |
| Number of microphones | 8 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Power source type | AC |
| Power plug type | Type G |
| Width | 730 mm |
| Weight | 2.26 kg |
| External interface module included | Yes |
| Wall mounting kit | Yes |
| AC adapter included | Yes |
Product Information
| Brand | Jabra |
| Type | Telephones |
Description
The intelligent video conferencing room system that gives everyone an equal meeting experience
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews