- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details
- Non-returnable
- Finish: Nova Oak/White
- 25mm thick desktop
- Built-in modesty board as standard
- Extension unit allows extra desk space
- Modular desk designed for reception areas
<
>
Jemini Reception Unit with Extension 1400x800x740mm Nova Oak/White KF816370
Call For Availabilty
Non-Returnable Product
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Oak |
| Material | Wood |
| Country of Origin | Turkey |
| Form | Modular Desking |
| Dimensions (WxDxH) | 2400x890x1165mm |
| Frame Colour | White |
| Manufacturer | VOW |
| Leg Type | Panel End |
| Made To Order | No |
| Weight | 69.6kg |
| Top Colour | Nova Oak |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Standards | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Size | 1400mm |
Product Information
| Brand | Jemini |
| Type | Tables |
Description
With clean and elegant lines, this Jemini Reception Unit is ideal for use in a variety of reception areas. The modular design features a built-in modesty board as standard, as well as a sturdy 25mm thick desktop. The extension unit allows extra desk space or to allow access for wheelchair users. This reception unit features a white base with a top finished in Nova Oak.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
