- Back dimensions: W510 x H770mm
- Seat dimensions: W500 x D490mm
- NB: Design may differ slightly from image shown. Please contact your Sales Office for further information
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details
- Fixed arms and chrome base included
- High back operator chair with a mesh back and adjustable seat height for comfort
- Lock tilt mechanism with tilt tension control provides an optimum seating position for the sitter
- Seat height: 410 x 470mm
- Colour: Black
- Maximum sitter weight: 18 stone
<
>
Jemini Tyne High Back Operator Chair 630x650x1110-1205mm Black KF74501
157 Stock Available
Non-Returnable Product
People who bought this also bought
-
Product Code: HPCE505A1 Stock Available
-
Product Code: KF019099248 Stock Available
-
Product Code: KF2700113340 Stock Available
-
Product Code: KF105033009 Stock Available
-
Product Code: KF105029388 Stock Available
-
Product Code: HI8544X60 Stock Available
-
Product Code: HM2925054 Stock Available
-
Product Code: KF20044Call For Availabilty
-
Product Code: KF2605756 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Mesh/Faux Leather |
| Back/Seat Action | Lock Tilt Mechanism |
| Back Width | 490mm |
| Back Height | 740mm |
| Chair Colour | Black |
| Country of Origin | Mixed |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | VOW |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Depth | 500mm |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 470-565mm |
| Warranty | 2 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| With Arms | Fixed Arms |
| With Headrest | Yes |
| Weight | 12kg |
Product Information
| Brand | Jemini |
| Type | Office Chairs |
Description
This high back operator chair with a mesh back and adjustable seat height provides an ideal option for all day comfort at your desk. The leather look PU seat is easy to keep clean. The seat is height adjustable and has a lock tilt mechanism with tilt tension control to provide the optimum seating position for the user. The chair has a recommended usage time of 8 hours and a maximum sitter weight of 18 stone. Supplied complete with fixed arms and a chrome base with castors.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
