‹ Prev
Next ›
Kensington Laptop Riser Height Adjustable Aluminium K50417WW
16 Stock Available
- Solid Aluminium Construction: made with strong, lightweight aluminium, a recyclable and sustainable material.
- Designed for Ergonomic Comfort, allowing users to elevate the screen to eye level for the optimum viewing angle.
- Convenient Portability: stand quickly folds flat to fit easily into laptop bag; weighs only 0.4kg (0.88lbs)
- Provides 6 levels of height/angle adjustment for optimal viewing. Height adjusts from 86 mm-118 mm (3.4"-4.6"); Angle adjusts from 22°-33°.
- Open Ventilation Design helps promote air circulation, aiding laptop performance and battery life.
- Anti-Slip Silicon Pads protect laptop from being scratched and keep device in place while you work. Safety Ledge Stopper helps prevent devices from slipping.
- Works with virtually any size laptop, supporting laptop screen sizes up to 16", 5kg (11lbs) max. weight.
Product Details
General Information
| Colour | Natural Aluminium |
| Material | Aluminium |
| Product type | Laptop stand |
| Product colour | Silver |
| Maximum notebook screen size compatibility | 40.6 cm (16") |
| Number of devices supported | 1 |
| Non-slip surface | Yes |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Foldable | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 86 - 118 mm |
| Number of height positions | 6 |
| Tilt angle range | 22 - 33° |
| Width | 239 mm |
| Depth | 14 mm |
| Height | 239 mm |
| Weight | 400 g |
| Package width | 248 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 256 mm |
| Package weight | 500 g |
| Quick start guide | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Master (outer) case width | 275 mm |
| Master (outer) case length | 320 mm |
| Master (outer) case height | 285 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 4 kg |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | Laptop Stand |
Description
Hybrid working has expanded the need for users to be comfortable and productive - not only in the office, but at home or wherever they are working. The demand for environmental sustainability has also expanded. Easily portable and constructed of durable, lightweight, sustainable aluminium, the Easy Riser™ Aluminium Laptop Riser supports virtually any size laptop up to 16” and includes 6 levels of height/angle adjustment for optimal viewing. Open ventilation enhances air circulation and laptop cooling. Weighing only 0.4kg (0.88lbs), the Easy Riser folds flat for easy portability and travel convenience.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews