‹ Prev
Next ›
Kensington Pro Fit Ergonomic Wireless Mouse Left Handed Black K79810WW
3 Stock Available
- Ergonomist-approved design with 41º inclined angle is made specifically for left-handers.
- Optimised for your Windows 11 mouse needs.
- This product is designed to comfortably fit users with small to medium-sized hands.
- Neutral “handshake” grip positions the hand for improved comfort.
- With plug and play USB connectivity, there’s no need for drivers or downloads. Just plug in the wireless receiver, and it works.
- Six buttons (forward, back, left, right, scroll/middle-click, and DPI) enhance navigation and productivity.
- Triple DPI settings (800, 1200, 1600) let you dial in the sensitivity and precision of your mouse cursor.
- 128-bit AES encryption Delivers government-grade wireless security.
- Customise with KensingtonWorks™, our free downloadable software, for a personalised experience, with the ability to assign a variety of functions (including shortcuts) to the buttons, and adjust cursor and scrolling speed. *Windows ARM-based computers are currently not supported. Please check back for future updates on compatibility.
- Cross-platform compatibility works with Windows, Mac and ChromeOS.
- A three-year warranty means you can rest assured knowing you’re covered by Kensington.
Product Details
General Information
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 6 |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Certification | IC, RCM |
| Form factor | Left-hand |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wireless range | 10 m |
| Plug and Play | Yes |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Battery technology | Alkaline |
| Service life of battery | 12 month(s) |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Width | 58 mm |
| Depth | 105.8 mm |
| Height | 67 mm |
| Weight | 80.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 115 mm |
| Package depth | 156 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 220 g |
| Package type | Hanging box |
| Receiver included | Yes |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | Mouse |
Description
Made especially for left-handers, the ergonomist-approved Pro Fit™ Left-Handed Ergo Wireless Mouse is the right mouse for your left hand. Features include a 41º neutral grip, plug-and-play USB connectivity, six-button control, triple DPI settings (800, 1200, 1600), 128-bit AES encryption, KensingtonWorks™ customisation, cross-platform compatibility and a three-year warranty.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews